TURNIR V RIBOLOVU OB ŠKALSKEM JEZERU

 

V soboto, 10.8.2024, smo v Medobčinskem društvu gluhih in naglušnih Velenje bili organizatorji prijateljskega turnirja v ribolovu. Prvenstvo je potekal ob čudovitem Škalskem jezeru.

Tekmovalci so se zbrali ob 7.00. Sledil je žreb štartnih številk ter pozdravni govori in razlaga pravil.

Na tekmovanje so se prijavila 4 društva. Sodelovalo je 16 tekmovalcev. Tekmovalci so imeli eno uro časa za pripravo, zadnjih pet minut je bilo namenjenih krmljenju. Tekmovanje se je pričelo ob 9.00 uri, lovljenje je trajalo 4 ure. Nekateri so imeli več sreče, drugi manj. Ob 13.00 uri so sodniki oznanili konec tekmovanja. Sledilo je tehtanje, nato priprava in razglasitev rezultatov. Pokale je podelili predsednik MDGN Velenje, Franc Forštner.
Ekipno so prva tri mesta zasedla naslednja društva:
1. MDGN Slovenske Konjice, Vitanje, Zreče
2. DGN Podravja Maribor
3. MDGN Velenje

Med posamezniki je največ rib nalovil Bratkovič Marjan (15.899 g), sledila sta mu Penič Marjan (13.354 g) in Bizjak Rudi (8.045 g).

Tekmovalnemu delu pa je sledilo prijetno druženje in klepet.

 

Urška Jakop

 

 

UDELEŽILI SMO SE RAZSTAVE NAŠE ČLANICE JOŽICE ŠKRUBEJ

 

Pretekli vikend je v občini Luče potekal občinski praznik imenovan Lučki dnevi. Tekom tedna so se zvrstile številne prireditve.
Petek, 9.8.2024, je bil kulturno obarvan. Potekala je otvoritev razstave mandal naše članice Jožice Škrubej in starih fotografij Luč, ki jo je pripravil Metod Rosc.
Kultura je za osebe z okvaro sluha izrednega pomena. Kaj vse lahko kljub izgubi sluha in delno tudi vida ustvariš, dokazuje Jožica Škrubej iz Konjskega vrha. Od rojstva je gluha in slabovidna. Polžkov vsadek ji omogoča delno slišanost ter boljšo orientacijo. Komunicira s slovenskim znakovnim jezikom, delno bere tudi iz ustnic. 17 let je obiskovala Zavod za gluhe in naglušne v Ljubljani, kjer je končala grafično šolo. Po končani poklicni šoli je nekaj let hodila v službo, sedaj je doma. Vedno so jo privlačile barve zato že od otroštva veliko riše in ustvarja. Zelo jo je navdušila tehnika risanja mandal. To je njena zdravstvena terapija, prinaša ji pozitivne misli in lajša njeno dušo.
Ustvarila je že preko 40 mandal, na ogled jih je v preteklosti postavila tudi na razstavi v Domu za varstvo odraslih Gornji Grad ter lansko leto na Mednarodnem dnevu gluhih v Velenju. V domačem kraju pa je razstavljala prvič.
Nanjo smo zelo ponosni tudi v društvu, zato smo se v znak podpore udeležili otvoritve razstave. Občina je pripravila lep in pester kulturni program. Zapeli so ljudski pevci, z glasbili so sodelovali tudi otroci. Jožica je prejela tudi veliko pohval.
Mi ji želimo še čim več čudovitih umetniških del in ji izrekamo iskrene čestitke ob tem uspehu.

 

Urška Jakop

 

 

Kolesarjenje v MDGN Velenje

 

V sredo, 3.7.2024, smo se odločili za kolesarjenje po novi kolesarski stezi iz Velenja do Mislinje.
Pred društvom smo se zbrali v kar lepem številu.
Po pozdravu smo krenili na popolnoma novo kolesarsko stezo z lepo traso in tuneli, oznakami in lepim ambientom.
Na trasi je tudi veliko počivališč z oskrbo vode in tudi table z opisi za štrekno z vso zgodovino in znamenitostmi.
Trasa je namreč speljana po poti kjer je včasih vozil vlak.
Nekateri so vozili z navadnimi kolesi, drugi z električnimi. Za te je bila pot veliko lažja.
Vsi so uspešno prišli na cilj v Mislinjo, kjer smo se odžejali in se odpravili nazaj proti društvu.
Še kako drži rek »Zdrav duh v zdravem telesu« in tudi rek »Vsi na kolo za zdravo telo«.
Vem, da jih v našem društvu kolesari veliko, zato vabljeni naslednjič v še večjem številu.

 

Franc Forštner

 

 

 

SREČANJE DRUŠTEV ŠTAJERSKE REGIJE

 

V soboto, 29.6.2024, smo se že tradicionalno srečala Društva gluhih in naglušnih Štajerske regije. Srečanja so se začela izvajati pred leti na pobudo predsednika MDGN Slovenske Konjice, Vitanje, Zreče. Vsako leto eno izmed štirih društev prevzame organizacijo. Letos je ta čast pripadla MDGN Velenje.
Zbrali smo se v jutranjih urah, v čudovitem ambientu Kampa Menina, ki je v avgustovskih poplavah bil popolnoma uničen. Sedaj pa posledic poplave skoraj ni več mogoče opaziti. Vsega skupaj nas je bilo okrog 100 udeležencev.
Zbrane so najprej pozdravili predstavniki društev. Z obiskom nas je počastil tudi podžupan občine Rečica ob Savinji, g. Franc Bastl.
Sledile so družabne igre. Najprej pikado, nato hoja s smučmi, metanje na koš, nošenje jajc v žlicah in na koncu tradicionalna vleka vrvi. Boj je bil težak, ampak kar je važno je druženje s sebi enakimi in aktivno preživljanje prostega časa. Letos je prehodni pokal odšel v roke Mariborčanov.
Popoldanski del dneva je bil namenjen prostemu druženju. Nekateri so ga izkoristili za sprehod ali obisk adrenalinskega parka, ostali pa za klepet. Za glasbo je s svojo harmoniko poskrbel naš član Franc Jurko, za kar smo mu zelo hvaležni. Hvala tudi vsem ostalim, ki ste pri organizaciji pomagali.
Se vidimo naslednje leto v Slovenskih Konjicah!

 

Urška Jakop

 

V soboto 29.06.2024, smo se člani v organizaciji MDGN Velenje udeležili srečanja društev gluhih in naglušnih Štajerske regije in sicer v kampu Menina v Savinjski dolini. Nekateri člani smo se peljali z minibusom, ostali pa s svojimi vozili. V kampu smo se zbrali med 9. in 10. uro. Sledil je pozdravni govor predstavnikov društev in nato tekmovanje v športnih in družabnih igrah. Po tekmovanju smo imeli prosto za druženje in ogled kampa. Sledila je razglasitev rezultatov, zmagalo je DGN Podravja Maribor, ki je prejelo prehodni pokal. Po razglasitvi rezultatov smo imeli kosilo in sicer mešano meso na žaru, zelenjava, ocvrt krompir in solata. Po kosilu pa nadaljevanje druženja. Med druženjem je naš član g. Jurko zaigral nekaj skladb na svojo harmoniko. Po sedmih urah smo se počasi poslovili in se odpeljali domov. Bilo je lepo.

 

Valentin Laure

 

 

 

IZLET NA KOROŠKO

 

V soboto dne, 15.06.2024, smo se člani v organizaciji MDGN Velenje udeležili izleta in sicer na Koroško. Obiskali smo Slovenj Gradec, Kotlje, Ivarčko jezero in Rimski vrelec v bližini Kotelj.
Avtobus je pobiral člane od Savinjske do Velenja. Člane je pobral tudi v Paki pri Velenju in v Doliču pri Mislinji. Bilo nas je 50 članov in članic. Med vožnjo se nam je oglasila naša strokovna delavka ga. Urška in nam predstavila, kje vse se bomo ustavili in kaj si ogledali. Svoj govor je imel tudi naš predsednik g. Forštner, ki je bil vesel, da se nas je zbralo veliko udeležencev in nam zaželel lep in prijeten izlet. Zraven je bila tudi naša tolmačka, ga. Duška. Ko smo prispeli v Slovenj Gradec, smo se ustavili na glavni avtobusni postaji. Tam nam je vodstvo MDGN Velenje razdelilo malico in sicer sendviče in plastenko vode.
Potem smo se odpravili do muzejev Ansambla Štirih kovačev in skladatelja Huga Wolfa. Tam nas je naše vodstvo razdelilo na dve skupini. Ena skupina je šla v muzej Kovačev, druga pa muzej Wolfa, na koncu pa sta se skupini zamenjali. Skupini sta vodili dve prijazni vodički. Ansambel Štirje kovači so ustanovili leta 1954 in sicer štirje fantje, ki so bili zaposleni v kovaški industriji Tovarne Kos v Slovenj Gradcu. Ta ansambel deluje še danes in letos praznujejo 70 let obstoja. Leta 2021 so se vpisali v slavno Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejši še delujoči narodno zabavni ansambel na svetu. Najbolj znana in ponarodela skladba je valček Kam le čas beži. Obiskali so številne države po svetu in sicer ZDA, Evropo, Kanado, Japonsko...
Skladatelj Hugo Wolf se je rodil leta 1860 v Slovenj Gradcu. Bil je nadarjen otrok s popolnim glasbenim posluhom, saj je znal igrati klavir in violino. Zadnja leta je živel na Dunaju, kjer je hudo zbolel za sifilisom, neozdravljivo boleznijo, ki ga je zaznamoval do konca življenja. Umrl je 22. februarja 1903 na Dunaju, kjer je tudi pokopan.
Po ogledu muzejev smo si vzeli nekaj prostega časa za pijačo, kavo...Potem smo se odpravili na avtobus in se odpeljali na kosilo v gostilno Ott na Selah pri Kotljah. Po odličnem, skoraj nedeljskem kosilu, smo se odpeljali na Ivarčko jezero. Tam smo šli peš okrog jezera in si privoščili kakšen sok, kavo, sladoled... Okolica jezera je žal zanemarjena in zapuščena. Na koncu pa smo se z avtobusom ustavili na bližnjem Rimskem vrelcu, ki je znan po fontani z zdravilno mineralno vodo. Polni lepih vtisov smo se odpravili na avtobus in se odpeljali nazaj proti domu. Hvala MDGN Velenje za organiziran izlet. Vreme je bilo zelo lepo in toplo, kot naročeno. Naslednje leto pa spet nekam, kam se še ne ve. Pustimo se presenetit.


Valentin Laure

 

DELAVNICA GIBAM SE

 

V društvu veliko pozornosti namenjamo skrbi za dobro fizično in psihično počutje. Izvajamo različne aktivnosti: od rekreacije, vodene vadbe do pohodov. Naše društvo uspešno sodeluje s Centrom za krepitev zdravja ZD Velenje. Posebej za naše člane so v mesecu aprilu in maju pripravili delavnico Gibam se. Delavnica je obsegala 8 srečanj.
Prvo srečanje je bilo namenjeno predavanju. Poudarek je bil na pravilnem gibanju, velikem pomenu skrbi za zdravje in prizadevanjem za dobro počutje. Predavatelj je razkril nekaj trikov, ki olajšajo vsakdanja opravila in se pri tem ne kvari telesno zdravje.
Na drugem srečanju se je izvedel test telesne pripravljenosti. Udeleženci so najprej izpolnili vprašalnike. Sledile so meritve krvnega tlaka in obsega pasu. Nato so člani svojo fizično pripravljenosti preizkusili skozi različne vaje (delanje trebušnjakov, merjenje moči, vzdržljivosti, ravnotežja).
Sledilo je 6 delavnic, kjer smo delali vaje in krepili različne mišice. Na prvi skupinski vadbi so se člani ogreli, nato pa delali vaje z elastičnimi trakovi. Vaje so bile namenjene krepitvi mišic rok, ramenskega obroča in nog. Na koncu so mišice sprostili in se raztegnili. Na drugi delavnici gibanja je pozornost bila posvečena predvsem ogrevanju in raztezanju vseh telesnih mišic. Vaje so se izvajale tako stoje kot leže na blazini. Na tretji delavnici so udeleženci izvajali vaje za koordinacijo. Naslednje srečanje je bilo namenjeno vajam za krepitev ravnotežja. Sledila je delavnica, kjer so člani spoznali katere vaje so pomembne za ohranjanje zdravja hrbtenice ter kako pravilno menjati položaje; npr. iz ležečega v stoječega. Vaje so se izvajale na blazini in po končani vadbi je bilo počutje odlično. Zadnje srečanje se je pričelo z ogrevanjem. Sledile so zabavne vaje korakanja, z raznimi kombinacijami dvigovanja rok in nog. V nadaljevanju so si udeleženci stoje na eni nogi podajali žoge in s tem vadili ravnotežje ter koordinacijo gibov. Za zaključek so prejeli brošure z vajami za izvajanje zdrave vadbe in pravilne hoje.
Hvaležni smo Centru za krepitev zdravja, ki nam je omogočil delavnico. Spoznali smo veliko koristnega. Odlično je, da smo se na vsaki delavnici naučili drugačnih vaj, ki jih bomo lahko izvajali tudi doma. Na nas pa je, da sami naredimo vse kar lahko in da čim bolje skrbimo za svoje zdravje ter dobro počutje.

 

Helena Medved in Urška Jakop

 

 

 

OZAVEŠČANJE JAVNOSTI

 

Eden izmed ciljev društva je tudi ozaveščanje širše javnosti o problematiki okvare sluha in pravicah, možnostih, ki so na voljo. Z Društvom upokojencev Šmartno ob Paki smo se dogovorili, da za njihove člane in občane Šmartnega pripravimo predavanje.
V četrtek, 18.4.2024, smo se zbrali v dvorani Marof, ki je opremljena s slušno zanko.
Izredno veseli smo bili velikega zanimanja in dobrega odziva. Predsednik in strokovna delavka sta prisotne seznanila z vzroki za nastanek naglušnosti in tudi z znaki, ki kažejo na to, da oseba slabše sliši. Seznanila sta jih s postopkom pridobitve slušnega aparata in novostmi iz tega področja. Predstavila sta tudi tehnične pripomočke in pravice, ki pripadajo osebam z izgubo sluha. Nekaj udeležencev je že uporabnikov slušnih aparatov, nekateri pa že imajo težave in vsi so bili veseli novih in koristnih informacij. Udeleženci so predavanje izkoristili tudi za pridobitev odgovorov na svoja vprašanja. Tako je bil naš namen ozaveščanja javnosti dosežen. Tudi v prihodnje se bomo trudili izvajati čim več tovrstnih predavanj.

 

Urška Jakop

 

INFORMIRANJE ŠIRŠE JAVNOSTI NA ŠTAJERSKEM VALU

 

V okviru posebnega socialnega programa Informativna dejavnost v društvu veliko pozornosti namenjamo informiranju širše javnosti o dejavnostih društva, o problematiki okvare sluha in pravicah, ki so na voljo.
8. 4. 2024 smo gostovali v oddaji Dobro jutro na lokalni VTV. Predstavili smo delovanje društva v preteklem letu, ko smo obeležili 60. let delovanja in bili organizatorji Mednarodnega dneva gluhih. Spregovorili smo tudi o pravici do slušnega aparata in novostih na tem področju ter predstavili naše načrte za letošnje leto.
V sredo, 17. 4. 2024 pa smo gostovali v oddaji na radiu Štajerski Val. Pogovarjali smo se z Borutom Pogačnikom, predsednikom Združenja Invalidov Forum Slovenije, dipl. sociologom in psihoterapevtom. Že vrsto let pripravlja oddaje o življenju invalidov in s tem je naredil velik korak pri ozaveščanju javnosti o tej ranljivi skupini ljudi.
Tudi na radiu smo predstavili naše delovanje v preteklem letu in izpostavili aktivnosti ob Mednarodnem dnevu gluhih, katerega organizatorji smo bili 30. 9. 2024. Spregovorili smo tudi o avgustovskih poplavah in pomoči našim članom, o načrtih za prihodnost in polževem vsadku.
Veseli nas, da lahko preko medijev širimo naš glas in prispevamo k prepoznavnosti društva in problematike okvare sluha.

 

Urška Jakop

 

 

 

PROJEKT SOŽITJE ZA VEČJO VARNOST V CESTNEM PROMETU

 

Z namenom, da bi se starejši vozniki in voznice na cestah čim dlje počutili varne in da bi čim dlje ostali mobilni, so na Javni agenciji Republike Slovenije za varnost prometa v sodelovanju z Generalno policijsko upravo, DARS-om, Zvezo društev upokojencev Slovenije, Rdečim križem Slovenije in drugimi, pripravili projekt »SOŽITJE ZA VEČJO VARNOST V CESTNEM PROMETU«, s katerim izvajajo celovite preventivne dogodke oz. usposabljanja za seniorje in upokojence po celi Sloveniji.


V okviru enodnevnih preventivnih dogodkov se udeleženci izobražujejo iz štirih vsebinskih sklopov:
- Osvežitev znanja prometnih predpisov in pravil
- Varna vožnja po avtocesti in hitri cesti.
- Svetovanje o zdravstvenih vidikih za udeležbo v prometu
- Temeljni postopki oživljanja
- Svetovalna vožnje z ocenjevalcem na vozniškem izpitu (po dogovoru).

 

Projekt SOŽITJE predstavlja prvi tak projekt, ki pokriva območje celotne Slovenije in združuje različne ključne deležnike na področju varnosti v cestnem prometu. Gre več kot le za organizacijo predavanj za seniorje in upokojence – voznike, saj je prav zaradi zdravstvenega in praktičnega dela še posebej zanimiv in poučen.
Izredno hvaležni in veseli smo, da dobro sodelujemo z Društvom upokojencev Velenje, saj so našim članom omogočili, da so se lahko pridružili temu dogodku.

 

Urška Jakop

 

 

PREDSTAVITEV DELA JAMARSKE REŠEVALNE SLUŽBE

  

V sredo, 10. 4. 2024, smo se zbrali na sedežu jamarske reševalne službe, na Kopališki ulici v Velenju. Delo nam je predstavil gospod Bernard Štiglic iz Tera pri Ljubnem. Majhno skladišče nudi vso potrebno opremo. Sestavljajo jo vrvi, nosila, karabini, čelade z lučko, grelne blazine, …
Zanimivo je bilo tudi to, koga vse so že reševali iz jam. Poleg oseb, se v težavah znajdejo tudi živali. Najzahtevnejše je bilo reševanje poškodovane jamarke, ki so jo uspešno rešili po tridesetih urah, najdlje pa je trajalo reševanje družine iz Križne jame.
Največ dela so imeli v lanskem letu ob poplavah, med drugim so pomagali tudi našemu članu Martinu iz Solčave, ko so ga z žičnico privedli čez vodo.
Ta predstavitev je bila tako zanimiva, da je kar prehitro minila.
Hvala Bernardu, da si je vzel čas za nas, osebe z okvaro sluha.


Stanko Kolar

 

V imenu društva se zahvaljujemo Stanku Kolarju za organizacijo tega zanimivega predavanja in prikaza.