PESTRO DOGAJANJE

 

V sredo, 4.12.2024, je v MDGN Velenje bilo zelo pestro. Na društvo se je, z željo po predavanju na temo problematike okvare sluha, pred nekaj časa obrnil Center za izobraževanje odraslih Slovenj Gradec. Ker se zavedamo pomena dobrega sodelovanja in povezovanja organizacij, smo se odzvali povabilu. Tako je društvo s svojo predstavitvijo sodelovalo na strateškem svetu za svetovalno dejavnosti v izobraževanju odraslih v koroški regiji. Strokovna delavka in predsednik sta predstavila različne okvare sluha, tehnične pripomočke, slušni aparat in polžev vsadek, pravice oseb z izgubo sluha. Marija je spregovorila o izzivih gluhih ter kaj je pomembno za čim bolj uspešno komunikacijo. Odzivi so bili pozitivni in veseli smo, da s pomočjo takšnih dogodkov prispevamo k ozaveščanju širše javnosti o problematiki okvare sluha.
Popoldan pa je sledilo predavanje za uporabnike polževega vsadka in slušnih aparatov. Obiskala nas je dr. Anita Kastelic iz ORL Ljubljana. Odgovarjala je na različna vprašanja: kako je z nastavitvami za otroke, težavami v zvezi s potenjem, razložila je izboljšave Soneta 3, kakšna je razlika med zaušesno in rondo obliko, kako je z magnetno resonanco in še številne druge stvari. Z veseljem je odgovorila tudi vsem uporabnikom slušnih aparatov. Na voljo je bila tudi za individualni posvet.
Člani so bili s prejetimi informacijami zadovoljni in so tako domov odšli opremljeni z novimi znanji.

 

Urška Jakop

 

ZAKLJUČEK OB KONCU LETA 2024

 

Leto je naokoli in spet je tu december, ko se polni pričakovanj bližamo Božiču in Novemu letu.
Letos smo se člani društva srečali že konec novembra, saj je v tem času težko najti dovolj velik prostor za vse prijavljene. Tokrat nas je bilo sedemdeset in podali smo se v gostišče Vid v Mozirju. Zbrali smo se ob petih. Sledil je sprejem z aperitivom. Najprej nas je nagovoril predsednik Franc Forštner, nato podpredsednica Milica Krašovec ter Urška Jakop in Helena Medved.
Večer se je nadaljeval s plesom. Igral nam je gospod Damjan Žvipelj in nam z odlično glasbo polepšal praznovanje. Prijazni gostitelji so poskrbeli za odlično večerjo. Tudi peciva in potic ni manjkalo. Sledila je zabava, ribičem so bila podeljena priznanja, prišel je tudi Božiček in delil bonbone. Urška in Helena sta razdelili letna glasila našega društva. Imeli smo srečelov z lepimi dobitki. Veliko smo plesali in se nasmejali ob družabnih igrah z žličkami, baloni in plesu na izpadanje.
Prišel je čas, da se razidemo, dogodek pa ohranimo v lepem spominu, z željo, da se prihodnje leto spet srečamo. Hvala Francu, Urški in Heleni za dobro organizacijo, Damjanu za lepo glasbo. Hvala vsem donatorjem in vsem, ki ste kakorkoli prispevali, da je srečanje uspelo.
Srečen Božič ter veselo in zdravo Novo leto 2025!


Stanko Kolar

Hvala tudi tebi Stanko, da nam vedno pomagaš pri raznih dogodkih!

MDGN

 

PREDAVANJE O CESTNO PROMETNIH PREDPISIH

 

V društvu si že dlje časa prizadevamo pridobiti predavatelja s področja cestno prometnih predpisov.
V sredo smo gostili policista Aleksandra Levpuščka, vodjo policijskega okoliša v Velenju. Povedal nam je, da se prometna pravila niso toliko spremenila, kot se bojimo, največja težava je v povečanemu prometu in zastareli infrastrukturi. Zaradi tega prihaja v prometu do nepredvidenih situacij in nepravilnega ravnanja udeležencev. Še posebej je pomembno, da smo med vožnjo zbrani, brez motečih elementov in da natančno opazujemo okolico, cestne oznake, ostale voznike, kolesarje in pešce.
Težava pa niso le prehitri, alkoholizirani in objestni mladi vozniki, pač pa tudi starejši vozniki, ki po cestah vozijo prepočasi in se ne prilagajajo višjim omejitvam. Zaradi tega nastajajo zastoji in posledično nepravilno prehitevanje ostalih voznikov. Izpostavil je cesto Velenje – Arja Vas, ki je na četrtem mestu v Sloveniji po obremenjenosti. Pomembo je tudi, da vsak pri sebi oceni, kdaj ni več sposoben voziti varno, kljub temu, da nam mobilnost predstavlja svobodo in kvalitetnejše življenja.
Predstavil je tudi nekaj statistik o vzrokih in posledicah nesreč ter povzročiteljih po starosti in spolu.
Nesreče s hujšimi posledicami nastanejo predvsem zaradi neprilagojene hitrosti, neuporabe varnostnega pasu in zaščitne čelade, nepravilnosti pešcev ter nepravilnosti voznikov do pešcev.
Premalo pa se zavedamo, da poleg alkohola in ostalih opojnih substanc na vožnjo močno vpliva tudi kombinacija alkohola in zdravil. Bodimo pozorni na navodila in oznake na ovojih zdravil (prazen oz. obarvan trikotnik).
Predavanje je bilo zanimivo in je kar prehitro minilo. Izvedeli smo veliko koristnega. Dobro je, da nekatere stvari večkrat slišimo in jih lažje upoštevamo v prometu kot vozniki in pešci.

 

Helena Medved

 

PONOVNO SMO OBISKALI OŠ NAZARJE

 

OŠ Nazarje smo v mesecu septembru že obiskali. Ker so bili odzivi zelo dobri in otroci navdušeni, smo ponovno prejeli povabilo za obisk. Veseli smo, da lahko naše poslanstvo: ozaveščanje o problematiki okvare sluha, širimo že med našimi najmlajšimi.
Tokrat so v šoli za učence višje stopnje pripravili dan namenjen zdravju. In sem spada tudi skrb za sluh. Obiskali smo šeste in devete razrede. V vsakem razredu smo bili dve šolski uri. Ker so učenci že malo večji, smo naš program malo prilagodili.
Spregovorili smo o gluhoti, naglušnosti in težavah s katerimi se soočajo osebe z okvaro sluha. Franc in Marija sta predstavila svojo zgodbo. Pokazali smo slušne aparate, polžev vsadek in tehnične pripomočke, ki osebam z okvaro sluha lajšajo življenje. Podali smo nasvete za boljšo komunikacijo z osebami, ki imajo okvaro sluha. Predstavili smo poklic tolmača, se naučili enoročne abecede in nekaj kretenj. Veliko pozornosti pa smo namenili tudi ozaveščanju o skrbi za svoj sluh. Pogledali smo si kratek filmček in skupaj rešili delovne liste, ki smo jih pripravili. Odzivi so bili pozitivni. Nekateri učenci so se prvič srečali s to nevidno invalidnostjo. Upamo, da smo prispevali k večji strpnosti in sprejemanju drugačnosti.

 

Urška Jakop

 

OBISKALI SMO VRTEC REČICA

 

Gluhota je nevidna invalidnost in v družbi še vedno premalo poznana. Zato v društvu veliko časa namenjamo ozaveščanju širše javnosti o problematiki okvare sluha. Pomembno je, da s tem začnemo že pri najmlajših.
Prav tako je hrup v vzgojno- izobraževalnih ustanovah velik problem. Vzgojiteljice in učiteljice po dolgoletnem delu v svojih poklicih že čutijo posledice. In tudi iz tega vidika je pomembno, da ozaveščamo o vplivih hrupa na sluh.
Naše predstavitve prilagodimo starosti otrok. V vrtcu smo preko sproščenega pogovora najmlajše seznanili s tem kaj pomeni biti gluh, naglušen, oseba s polževim vsadkom. Predsednik Franc Forštner ter Jana Maier sta otrokom preko svoje življenjske zgodbe predstavila kako in kdaj sta izgubila sluh ter s kakšnimi težavami se srečujeta v vsakdanjem življenju. Opozorili smo jih na pomen sluha in ustrezno skrbi zanj. Ker so otroci v šolah in vrtcih zelo glasni smo povedali, da je dolgotrajen hrup zelo škodljiv za sluh. Pokazali smo jim nekaj tehničnih pripomočkov s katerimi si osebe z izgubo sluha lajšajo težave v vsakdanjem življenju. Najbolj zanimiva sta bila svetlobni zvonec in ura budilka.
Z nami je bila tudi tolmačica SZJ Duška Berločnik. Nekaj besed smo namenili tudi slovenskemu znakovnemu jeziku. Naučili smo se enoročne abecede ter nekaj kretenj. Največ zanimanja pa je požela zgodbica Zmajček in morska deklica.
Zalo zadovoljni smo bili z odzivi otrok. Sodelovali so z vprašanji in z zanimanjem poslušali. Prepričani smo, da so spoznali veliko novega in zanimivega. Tudi vzgojiteljice so nam zastavile veliko vprašanj in prejeli smo povabilo, da obiščemo še vrtec Mozirje.
Veseli smo, da s takšnimi dogodki prispevamo k ozaveščanju naših najmlajših.

 

Urška Jakop

 

DELAVNICA S POMOČJO SLOVENSKEGA ZNAKOVNEGA JEZIKA SE UČIMO SLOVENŠČINE

 

Zelo zanimivo je bilo splošno predavanje. Zelo me je pritegnilo, bila sem presenečena. Izvedela sem nekaj novega. Še vedno mi kaj ni jasno, seveda je težko, saj se nismo tako učili v šoli.
V šoli smo se učili osnovo in sem doma vadila. Rada sem se učila slovenščino. Za gluhe odrasle bi bilo dobro vaditi saj res vse pozabimo.
Slovenščina je res težka. Zakaj premalo vadimo? Vem, ker sem videla svoje otroke, ki hodijo v slišečo šoli kako zelo je zahtevno.
Dobro bi bilo večkrat vaditi (na primer vikati, ne tikati).
Na koncu sem bila presenečena nad kvizom. Dobili smo vprašanja in dobro odgovarjali. Zelo dobro bi bilo če bi kdo pomagal... kot bi hodili v šolo.

Hvala, Valerija!


Marija Varžič

 

DELAVNICA IZDELAVE IKEBAN

 

Leto je naokoli in zopet smo se zbrali v društvu na tradicionalni delavnici izdelave aranžmaja ob Dnevu spomina na mrtve.
Kdor je lahko, je prinesel nekaj zelenja. Za ostalo je poskrbelo društvo. Ob strokovnih smernicah in praktičnih navodilih naše cvetličarke ga. Jožice smo naredili čudovite ikebane, ki bodo krasile grobove. Vsak se je po svojih željah in sposobnostih lotil izdelave svoje ikebane. Seveda nam je priskočila na pomoč ga. Jožica, ki nam je izdelke dodatno aranžirala in nudila pomoč. In nastale so čudovite ikebane, vsaka je bila unikatna.
Koristno in v prijetni družbi smo preživeli sredino popoldne.

 

Urška Jakop

 

SKUPINA NAGLUŠNIH IN POLŽEVIH VSADKOV

 

V sredo, 16. 10. 2024, smo se zbrali v prostorih MDGN Velenje kot večkrat do sedaj.
Po mojem pozdravu sem vsem prisotnim podal nekaj novih informacij glede NPK slušnih akustik, zavajajočih čudežnih kapljic in spletnih prodaj slušnih aparatov ter tehničnih pripomočkov.
Prav tako sem zbrane seznanil z goljufijami pri pobiranju denarnih sredstev pred trgovinami.
Vsak je lahko podal svoje mnenje in če ima kakšno težavo. Gospodu Milanu sem zamenjal vrvico pri polževem vsadku in predal informacijo glede komandnega daljinčka.
Bilo je nekaj vprašanj na različne teme. Izmenjali smo si tudi mnenja.
Strokovna delavka Urška Jakop je podala plan aktivnosti v naslednjih mesecih, ter člane povabila, da se jih udeležijo.
Bilo je veselo in predvsem koristno druženje.

Pozneje smo se udeležili tudi predavanja o zdravi prehrani.
Videl sem, da so takšna druženja zelo koristna, saj si izmenjamo informacije, dobre prakse, novosti pri tehničnih pripomočkih in še bi lahko našteval.
Vse sem povabil na naslednje druženje in sicer, 4. 12. 2024, ko nas obišče strokovnjakinja Anita Kastelic iz ORL Ljubljana.
Ponovno se je izkazalo, kako koristne so takšne skupine.

Predsednik MDGN Velenje


Franc Forštner

 

 

PREDAVANJE O ZDRAVI PREHRANI

 

V sodelovanju s Centrom za krepitev zdravja ZD Velenje, smo članom ponudili zanimivo predavanje o zdravi prehrani.

Velikokrat slišimo, da jemo nezdravo hrano in da to vpliva na naše zdravje, kondicijo in počutje. Pa vseeno je dobro, da to slišimo večkrat, se ob tem zamislimo in skušamo kaj spremeniti. Zato nam je predavateljica opisala različne skupine živil in opredelila njihove dobre in tudi slabe lastnosti. Predstavila nam je, kako na preprost način sestaviti zdrav krožnik in se izogniti dietam. Začnemo že z zdravim nakupovanjem in pripravo. Zelo pomemben je ritem prehranjevanja, tudi ko smo doma. Porcije prilagajamo načinu življenja, vsakodnevnemu ritmu in razpoložljivosti sezonskih živil.

Pomembna je odločitev, da spremenimo svojo nezdravo prehrano in ritem hranjenja, da spremembe uvajamo postopno, da poiščemo prave informacije ter ohranjamo zdrave navade.

 

     Helena Medved

 

 

 

 

 

 

 

RAZSTAVA O ZGODOVINI IZOBRAŽEVANJA GLUHIH

 

V društvu se zavedamo, da je pomembno sodelovati z lokalno skupnostjo, se povezovati z različnimi organizacijami in ozaveščati o problematiki okvare sluha. Tako prispevamo k večji socialni vključenosti naših uporabnikov ter prepoznavnosti te invalidnosti in slovenskega znakovnega jezika.
Z veseljem smo se odzvali povabilu k sodelovanju s Slovenskim šolskim muzejem, ki po različnih krajih predstavlja gostujočo razstavo o izobraževanju gluhih. Odločili smo se, da bo razstava postavljena v Knjižnici Velenje, saj je prav, da jo vidi čim širši krog ljudi.
Razstava »Šola je prvo, kar potrebujejo!« prikazuje izobraževanje gluhih skozi 6 zgodovinskih obdobij, vse do današnjih dni. Vsako obdobje je zaznamoval posameznik, ki je poučevanje gluhih razumel ne le kot svojo službo, temveč kot poslanstvo. Poleg predstavljenega muzejskega eksponata vsako obdobje dopolnjuje pričevanje gluhega učenca ali njegovega učitelja, ki zgodovini da povsem človeški obraz. Posebej so izpostavljeni dosežki na omenjenem področju izobraževanja ter njihov vpliv na življenje gluhih učencev in njihovih učiteljev. Pomemben del razstave je prevod v mednarodni znakovni jezik, ki je nastal v sodelovanju z Društvom učiteljev gluhih. Razstavo sta ustvarili Polona Koželj in Klara Marija Keršič, ki je spregovorila tudi na uradni otvoritvi razstave v Velenju, 14.10.2024.
Na otvoritvi sta prisotne nagovorila tudi direktor knjižnice, g. Drago Martinšek, ter predsednik MDGN Velenje, Franc Forštner. Članici društva Jana Maier in Marija Varžič sta v kretnji pokazali pesmi Toneta Pavčka in našega člana, Mirka Strožiča.
Po končanem uradnem delu smo si ogledali razstavljene panoje in priložnost izkoristili za klepet in druženje. Tako smo skupaj prijetno preživeli ponedeljkov večer.

 

Urška Jakop